Що потрібно знати при покупці будинку у Чортківському районі

38

Типові помилки при покупці будинків класифікуються за двома типами: нехтування перевіркою документів права власності на будинок та на земельну ділянку. Це стандартні промахи покупців нерухомості, які призводять до втрати грошей, часу та нервів. Знаючи про небезпеку, їх простіше обійти або передбачити.

Огляд будинку

Перше, на що потрібно звернути увагу при покупці будинку – технічний стан. Нерідкі випадки продажу неякісно побудованої нерухомості. Дешеві матеріали, непрофесійне виконання робіт на стадії будівництва приведуть до маси проблем в процесі подальшої експлуатації. Тому перед покупкою будинок потрібно оглянути зовні, та зсередини. Треба звернути увагу на:

 • Наявність комунікацій. Обов’язкова наявність газу, води та каналізації.
 • Загальний стан будинку. Оцінку потрібно починати з даху та закінчувати фундаментом будинку та системою зливу. Це допоможе оцінити можливі витрати на майбутній ремонт або відмовитися від невигідної покупки.
 • Планування. Перевірте, чи зручно буде користуватися всіма приміщеннями.
 • Транспортна доступність. З’ясуйте стан доріг, зручність користування приватним транспортом в години пік та наявність громадського, на випадок необхідності.
 • Інфраструктура. Добре, якщо недалеко є магазини, школа, дитячий сад та інші заклади, які потрібно регулярно відвідувати. Бажано, щоб поблизу не було промислових підприємств.

Крім того, досвідчені ріелтори радять, що потрібно дізнатися при покупці будинку про сусідів. Важливо, хто живе поруч та в якій атмосфері доведеться перебувати в найближчі 10-20 років.

Перевірка документів

Пам’ятайте, що при проведенні операції за дорученням існує ризик шахрайства. Тому справжність документів варто перевірити у нотаріуса. Бажано зв’язатися з довірителем та з’ясувати, у зв’язку з чим угода проводиться їм не особисто, а за допомогою посередника. Перед покупкою важливо пам’ятати, що потрібно дивитися на документи не тільки на саму нерухомість, а й на землю.

Необхідні для угоди документи:

 • свідоцтво про державну реєстрацію будинку або інший документ, що підтверджує право власності;
 • свідоцтво про право власності на земельну ділянку;
 • техпаспорт;
 • довідка про оцінку майна з БТІ;
 • свідоцтво про приватизацію;
 • виписка з будинкової книги;
 • кадастровий план земельної ділянки;
 • згода подружжя на здійснення угоди.

Крім цього, в залежності від умов здійснення угоди, можуть знадобитися інші документи. Перед покупкою дома у Чортківському районі рекомендується перевірити оплату комунальних платежів, щоб переконатися у відсутності заборгованостей.

Сьогодні продаж будинків в Чортківському районі активно ведеться на сайті DOM.RIA, завдяки програмі перевіреного житла. Важливо, що спеціально підготовлена людина – інспектор, особисто виїжджає на місце розташування будинку щоб сфотографувати його стан панорамною камерою з круговим оглядом. Сайт DOM.RIA став №1 серед конкурентів на ринку української нерухомості завдяки перевіреної інформації що з регулярною періодичністю оновлюється.

Підводні камені

При придбанні нерухомості у Чортківському районі завжди є ризик зіткнутися з недобросовісністю продавця. Що потрібно робити при покупці будинку, якщо виникають сумніви в чесності продавця або якості придбаної нерухомості?

 • Переконайтеся в тому, що довіреність справжня. Стандартний трюк шахраїв це дії по підробленим документам.
 • Перевірте державний акт на землю з експертною оцінкою ділянки та зазначенням її цільового призначення. Без цього документа високий ризик втратити землю або зведені на ній будівлі.
 • Переконайтеся, що нерухомість приватизована.
 • Дізнайтеся, чи знято з реєстрації тих, хто був прописаний на житлоплощі.
 • Перевірте через нотаріуса, чи немає обтяжень на будинок або землю.

Для перевірки цих нюансів можна звернутися до ріелтора або нотаріуса, який проведе попередню аналітику та перевірить законність здійснюваної операції.

Підписання договору

Оформлення угоди проводиться у нотаріуса – приватного або державного, не має значення. В Україні покупка будинків можлива лише з наданням обов’язкового пакета документів з виконкому, БТІ та інших інстанцій, які необхідно зібрати для укладання договору відчуження.

Нотаріус обізнаний про те, що потрібно врахувати при покупці будинку та з якими ризиками може бути пов’язана угода. Тому при підготовці договору відчуження він перевіряє відсутність обтяжень на будинок (іпотеки, арешти, застави, заборони на операції та інше). Після перевірки всіх документів у нотаріуса оформляються договори на покупку будинку та земельної ділянки.

Отже, 2 головних правила: ретельна перевірка наявності та достовірності всіх паперів та оцінка технічного стану будинку. Якщо за цими пунктами все в нормі, можна починати придивлятися та чіплятися до дрібниць.